לזכרםחברים יהודית דוננה ז"ל


 20.2.1932-23.1.2016

פליציה מרגולס, היא יהודית, נולדה בעיר יאסי, שברומניה, בתאריך 20.2.1932.
היא הייתה הבת הראשונה של בויום ולובה, ואחריה נולדו 2 האחיות - מלי וצ'לינה.
אביה של פליציה היה ירקן בשוק ולובה הייתה בבית עם הבנות.

בתאריך 26 ביוני 1941 החל הפוגרום ביהודי יאסי שבו נרצחו אלפים, מהם חברים, שכנים וקרובי משפחה. בויום ובנותיו הקטנות הלכו לשוק בדיוק כשהחלה המהומה. כשהבין מיד שמשהו רע קורה - חזר איתן הביתה. הוא הסתתר בחדר השינה ונעל עצמו במנעולים רבים בעוד פליציה הקטנה, אחיותיה ואמה התחבאו במחסן בחצר הבית. הפורעים שהגיעו, לא הצליחו להתמודד עם המנעולים ועזבו.
מאוחר יותר הלך האב עם בנותיו לתחנת המשטרה. שוטר אחד שריחם עליו נתן לו פתק שעליו היה רשום "ליבר" (חופשי ברומנית) והטביע עליו את חותם המשטרה. פתק זה הציל אותם מהפוגרום ולאורך כל המלחמה.

זיכרון נוסף של סבתא יהודית מהמלחמה היה שהיא ואמה הלכו ברחוב כשלפתע החלה הפצצה של הרוסים. אמה כל כך נבהלה, ברחה והשאירה את יהודית לבדה ברחוב. למזלה השכנים לקחו אותה אליהם וכך היא ניצלה.

לאחר המלחמה החלה פעילות של תנועות הנוער בעיר. סבתא יהודית הצטרפה לשומר הצעיר ובשנת 1947, כשהיא בת 15 בלבד, עלתה לישראל עם אחותה מלי בת ה-13 ועם הקבוצה מהקן. אניית המעפילים שלהם נתפסה ע"י הבריטים והם נשלחו לקפריסין, שם שהו במחנה המעצר במשך מספר חודשים ועלו ארצה רק בתחילת 1948.
עם הגעתם ארצה נשלחה הקבוצה לשער הגולן אך פונתה לאחר הפצצה של הסורים בה איבדה יהודית את מעט רכושה והחשוב ביתר - את תמונות המשפחה.
משער הגולן עברה יהודית למשק הפועלות בעפולה, משם לעין השופט ובתחילת שנת 1951 לקיבוץ ארץ ישראלי ט"ו, לימים - ניר יצחק.

בקיבוץ היא הכירה את מוצי, התחתנה עמו ובשנת 1952 נולדה נירה - הבת הראשונה של הקיבוץ. לאחר נירה נולדו ליהודית ומוצי עוד ארבעה בנים: אופיר, יוחאי, והתאומים - גל ועומרי.

יהודית עבדה בתחילת דרכה בנטיעת עצים עבור הקרן הקיימת לישראל ולאחר מכן במטבח, במתפרה, הקימה את חדר האוכל במוסד, הייתה אחראית על המתנדבים ושימשה גם כסייעת לד"ר מרקו ז"ל - רופא השיניים. יהודית גם ערכה את עלון ביתנו והייתה חברה בועדת תרבות ובועדות רבות אחרות.

בשנים האחרונות בריאותה התדרדרה, עצמאותה ואיכות חייה נפגעו.
בנוסף לילדיה, השאירה יהודית, גם 11 נכדים, בעל, כלב, חתול וקלנועית מיותמת.

 

חזרה לראש הדף